» » » » بيست و هفتمين جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجويان كشور


11 آذر 1396
بيست و هفتمين جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجويان كشور

زمان: 8 لغایت 11 آبان ماه 1391

مکان: مجتمع فرهنگی دانشجویی 13 آبان(لانه جاسوسی سابق)  

 

گزارش اجمالی

در بیست و هفتمین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان سازمان بسیج دانشجویی به عنوان میزبان مسابقات بود. در این دوره که در مجتمع فرهنگی دانشجویی 13 آبان(لانه جاسوسی سابق) برگزار شد، شرکت‌کنندگان از هشتم تا یازدهم  آبان ماه 91 با یکدیگر به رقابت پرداختند. در این دوره‌ حجم رشته‌‌ها گسترش فراوانی یافت و مسابقات در بخش‌هایی همچون مقاله‌نویسی، عکاسی، نرم‌‌افزار، نماهنگ، فیلمنامه‌نویسی و ... نیز برگزار شد. شرکت‌کنندگان در مرحله ملی و نهایی در 21 رشته شفاهی، کتبی و پژوهشی با یکدیگر رقابت کردند و در مجموع نیز 250 نفر در بخش مسابقات کتبی و 350 نفر در بخش مسابقات شفاهی شامل قرائت، ترتیل، حفظ کل، 20 جزء، 10 جزء، 5 جزء قرآن کریم، مداحی و دعاخوانی شرکت نمودند.

آئين اختتاميه بيست و هفتمين جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجويان كشور عصر روز، پنجشنبه، ۱۱ آبان‌ماه در محل مجتمع فرهنگی هنری ۱۳ آبان با حضور مسئولان و مقامات فرهنگی برگزار شد.
سخنران نخستين اين جشنواره رحيم قربانی، دبير بيست و هفتمين جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجويان كشور بود كه ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری اين جشنواره اظهار كرد: در بيست و هفتمين جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجويان كشور كه به ميزبانی سازمان بسيج دانشجويی برگزار شد ميزبان ۳۵۰ نفر از دانشجويان بوديم.
رئيس مركز قرآن و عترت سازمان بسيج دانشجويی تصريح كرد: اين نفرات طی ۷ جشنواره ملی كه در دانشگاه‌های وزارت علوم تحقيقات و فن‌آوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه جامع علمی كاربردی، دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم و دانشگاه پيام نور برگزار شده بود به اين مسابقات راه يافتند.
وی افزود: اين مسابقات قرآن در سطح دانشگاه‌ها برگزار شد و از آذرماه سال گذشته تا تيرماه امسال ادامه داشت و ۶۰۰ نفر به مرحله ملی در دو بخش كتبی و شفاهی راه يافتند. امسال برای نخستين بار مجموع رشته‌های اين جشنواره بر اساس مصوبات شورای هماهنگی فعاليت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها به ۲۱ رشته رسيد.
سخنران ديگر مراسم اختتاميه بيست و هفتمين جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجويان كشور حجت‌‌الاسلام والمسلمين محمديان، رئيس نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها بود كه در خصوص اهميت و جايگاه حافظان و عاملان قرآن كريم صحبت و نقش دانشجويان و دانشگاهيان را در تبيين برتری قرآن كريم بر ساير سخن‌ها تشريح كرد.
وی عنوان كرد: افراد حاضر در جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجويان كشور يكی از بارزترين افرادی هستند كه در روايات به عنوان حاملان قرآن كريم معرفی شده‌اند و افرادی كه به قرآن كريم عشق می‌ورزند و قرآن را تلاوت و آيات آن را حفظ و در آن تدبر و به دستورات آن عمل كرده مصداق حاملان قرآن كريم هستند.
محمديان ادامه داد: در روايات اسلامی حاملان قرآن كريم جايگاه ويژه‌ای دارند و در كنار اين وظايف سنگينی بر دوش آنها است و حضرت رسول اكرم(ص) فرمودند كه حاملان قرآن كريم سزاوارترين افراد در ترس و خشيت خداوند متعال هستند و نبايد قرآن را وسيله‌ای برای فخرفروشی كنند.
رئيس نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تصريح كرد: امروزه دانشجويان و دانشگاهيان رسالت مهمی برعهده دارند و بايد تبيين كنند كه سخن قرآن كريم برترين سخن موجود است. حرف خوب در جهان بسيار است ولی بايد متوجه بود كه در همه عرصه‌ها نظر قرآن كريم بالاترين و بهترين نظر است و دانشگاهيان بايد اين مسئله را برای جهانيان تبيين كنند.
حجت‌الاسلام محمديان بيان كرد: وقتی كه مباحثی مانند بحث توليد دانش اسلامی، جنبش نرم‌افزاری، تحول در علوم انسانی و ... مطرح می‌شود بايد دانست كه هيچ كدام از اين موضوعات بدون اتكا به معارف قرآن كريم و روايات اهل بيت(ع) به نتيجه نخواهد رسيد.
تلاوت كريم منصوری، قاری بين‌المللی، مولودی‌خوانی توسط نفر اول رشته مداحی، دعاخوانی نفر اول رشته دعاخوانی، اهدای جوايز و لوح يادبود به نفرات برتر از ديگر برنامه‌های مراسم اختتاميه بيست و هفتمين جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجويان كشور بود.

اسامی برگزیدگان جشنواره به شرح زیر می باشد:

  «اسامی برگزیدگان رشته قرائت تحقيق بخش آقايان»

نام و نام خانوادگی دانشگاه رتبه
وحيد وكيلی پيام نور اول
مجتبی محمدبيگی جامع علمی كاربردی دوم
سيدمحمد كرمانی جامع علمی كاربردی سوم

    «اسامی برگزیدگان رشته قرائت تحقيق بخش بانوان»

نام و نام خانوادگی دانشگاه رتبه
مرضيه توفيق‌نيا پيام نور اول
مرضيه فيروززاده وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوری دوم
مريم سمايی آزاد اسلامی سوم

         «اسامی برگزیدگان رشته حفظ کل برادران»

نام و نام خانوادگی دانشگاه رتبه
عليرضا فيضی آزاد اسلامی اول
ميثم علی‌پور وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوری دوم
عليرضا زاده جويباری وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوری سوم

     «اسامی برگزیدگان رشته حفظ کل خواهران»

نام و نام خانوادگی دانشگاه رتبه
اعظم محمدی پیام نور اول
فاطمه شیرازی آزاد اسلامی دوم
حکیمه نصیری پیام نور سوم

 


ارتباط با ما

آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس
خيابان بزرگمهر - پلاک 85

تلفن : 66402882-66970775
پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com